05.05.2026

Slik ble det imidlertid ikke.
For allerede under innledningen på arrangementet varslet Erik Jølberg en overraskelse.
Og det ble ikke hvilken som helst overraskelse.
Etter at alle hadde vært på scenen og mottatt det tildelte beløpet, så hentet Jølberg opp barnebarnet Amanda, og sønnene Håkon og Knut på podiet.
Da kunne han fortelle om en tildeling som er den største i stiftelsens historie. Sylling IF ble tildelt 2,3 millioner til det som kan betegnes som et stedsutviklingsprosjekt i den lille bygda helt nord i Lier.
I mer enn halvannet år har idrettsforeningen arbeidet med planene for en generasjonspark som skal samle barn, unge, voksne og eldre. Med millionstøtten fra Stiftelsen Erik Jølberg kan prosjektet realiseres slik lokale ildsjeler har drømt om.
– Dette skal bli et samlingssted for bygda. Vi har ikke det i dag. Ungdommen må ut av bygda for å ha et møtested. Denne tildelingen betyr alt for oss. Det betyr at vi faktisk kan starte byggingen av en inkluderende generasjonspark for hele bygda. Sylling IF fyller 100 år i 2027. Målet er å klippe snora i forbindelse med jubileet, selv om ikke alt er på plass. Da kan vi ønske alle i Lier velkommen til Sylling, sa Martin Skaugen i arbeidsgruppa.
Det var en helt spesiell avslutning på en svært spesiell dag utenfor TESS-huset da representanter fra 32 lokale lag og foreninger møtte opp for å motta tildelingsdiplomer fra Stiftelsen Erik Jølberg.
Mottakerne representerte et bredt spekter av interesser og formål, fra velforeninger til idrettslag, skoleklasser og skole- og ungdomskorps. De tildelte midlene går til tiltak for barn og unge i Lier, i tråd med stiftelsens formål.
Blant de glade mottakerne var daglig leder Kristian Bye-Andersen i Stoppen Sportsklubb. Sammen med Spa/Bra fikk klubben 800.000 til oppgradering av kunstgressanlegget.
– Da jeg fikk telefonen om tildelingen, ble jeg ekstremt lettet og glad. Dette betyr så ekstremt mye for oss. Beløpet vi ble tildelt tilsvarer tre-fire år med overskudd i klubben. Jeg vet ikke hvordan jeg kan beskrive det mer. Det betyr enormt mye, sa han.
Klubben har nærmere 1.000 aktive medlemmer, og har planer om å renovere både en 11-er og en 9-er-bane. I tillegg er det planer om å opparbeide et mindre treningsfelt/oppvarmingsfelt.
– Planene har vi hatt en stund. Nå har vi også penger til å gjennomføre det, sa en svært glad Bye-Andersen.
Prosjektet er et samarbeid med naboklubben Spa/Bra som også er bruker av det flotte anlegget på Stoppen.
Det var med andre ord dagen for takknemlighet og rosende ord.
Roar Bogerud fra Sylling har hatt et langt liv som idrettsleder på både klubb, krets og forbundsnivå, og er æresmedlem i Norges Idrettsforbund.
Nå sitter han som styreleder i Stiftelsen Lier Bygdetun som var blant mottakerne.
– Det er ikke bare pengene, men det er også en klapp på skulderen og en enorm anerkjennelse av det arbeidet som frivilligheten gjør. Erik Jølberg har skapt noe i Lier som ingen har skapt før, sa en glad og stolt Roar Bogerud.
Inkludert årets tildeling har Stiftelsen Erik Jølberg har i alt delt ut 35 millioner kroner i perioden 2019-2026.

Den største tildelingen i stiftelsens historie: Sylling IF mottok 2,3 millioner for utvikling av en generasjonspark som skal samle barn, unge, voksne og eldre.

Stoppen SK mottok 800.000 kroner til rehabilitering av kunstgressbanene på Stoppen idrettspark.
Lier IL ble til sammen tildelt over én million kroner til utvikling av klubbens idrettslag. Midlene skal blant annet gå til nytt utstyr, sosiale samlinger og fotball- og håndballskole.

Et stort oppmøte av barn, unge og voksne skapte en spent og forventningsfull atmosfære utenfor TESS-huset under utdelingen.
Høvik barne- og ungdomsteater fikk tildelt midler til oppsetting av teaterstykke Klatremus og de andre dyrene i Hakkebakkeskogen.

Lier kommune, 1. trinn Hegg skole mottok midler til konkretiseringsmateriell i matematikk og for å arrangere "matematikkens dag" for elevene.

Propell Sirkus ble tildelt 150.000 kroner til diverse utstyr og åpne treninger og forestillinger.

Korpsmusikk fra Høvik og Lier skolekorps bidro også til å skape god stemning på den solrike dagen. Sammen med Tranby skolekorps mottok de 550.000 kroner for en felles korpstur for relasjonsbygging og felles utvikling.

Nå blir det speidertur til Skottland på 1. Gullaug Speidergruppe.

Ekebergåsen velforening mottok midler til nytt klatrestativ.
|
||
|
År |
Sum utdeling: |
Ant. mottakere: |
|
2019 |
1.470.950 |
19 |
|
2020 |
4.035.556 |
27 |
|
2021 |
2.587.143 |
24 |
|
2022 |
4.037.467 |
33 |
|
2023 |
5.292.276 |
47 |
|
2024 |
5.310.322 |
59 |
|
2025 |
4.986.334 |
51 |
|
2026 |
7.317.785 |
32 |
|
Tot. alle år: |
35.037.833 |
294 |
| Lag/forening | Bruksformål | Tildelt beløp |
| Lier IL | Nye drakter til alle barn/unge i håndball, fotball og e-sport. | 300.000 |
| 1. Gullaug Speidergruppe | Speidertur til Skotland. | 70.000 |
| Egge Velforening | Utstyr til fritidsklubb. Brettspill, spillkonsoller, TV-skjermer, garn, stoff, hånarbeidsutstyr, perler, perleplater, hobbymaterialer, skap til oppbevaring, bord og klappstoler. | 41.335 |
| Ekebergåsen Velforening | Klatrestativ. | 355.000 |
| Festivalen i Grøtte | Arrangement med gratis inngang og ungdommer på scenen fredag 14. august. | 41.000 |
| Foreningen Norden i Lier | Buss, foredragsholder og til aktiviteter for ungdommene som kommer fra Finland, Sverige og Danmark 27. - 31. juli 2026. | 100.000 |
| Høvik barne- og ungdomsteater | Oppsetting av teaterstykke Klatremus og de andre dyrene i Hakkebakkeskogen. | 100.000 |
| Høvik/Lier/Tranby skolekorps | Felles korpstur. | 550.000 |
| Lier IL e-sport United | United samling på Storefjell. | 40.000 |
| Lier IL Fotball | TINE Fotballskole 2026. | 180.000 |
| Lier IL Håndballgruppe | Håndballskole 2026. | 120.000 |
| Lier IL Skiskyting | Bygging av 8 elektroniske skiver og dermed ferdigstilling av anlegget med totalt 16 elektroniske blinker. | 600.000 |
| Lier kommune, 1.trinn Hegg skole barn født 2019 | Konkretiseringsmateriell i matematikk til 1.trinn og barn født i 2019 for å arrangere matematikkens dag på Hegg skole. | 22.000 |
| Lier og Drammen Ungdomskorps | Buss for å delta på NM i janitsjar i Trondheim 2027. | 65.000 |
| Lier og Drammen Ungdomskorps | Inkludere studenter og ungdom som instruktører og unge arrangører på arrangementer. | 120.000 |
| Lier Skytterlag | Rekrutteringsaktiviteter for barn og unge. | 20.000 |
| Lier svømmeklubb | Nytt treningsutstyr og et egnet sted å oppbevare det. | 50.000 |
| Lier Ten Sing | Vennskapsbesøk til Tyskland. | 70.000 |
| Lier, Røyken og Hurum Birøktelag | Utvikle produkter og aktiviteter til barn som deltar på Bienes dag på Lier Bygdetun. | 50.000 |
| Lions Club Lier | Målrettet innsats for å hjelpe vanskeligstilt ungdom. | 100.000 |
| Liunggjengen | Sommerleir og seminar. | 50.000 |
| Propell Sirkus | Oppgradering av skaphenger, sirkusutstyr, lyd- og lysutstyr, noe profilering, åpne treninger og forestillinger. | 150.000 |
| Sjåstadklubben | Sommercamp og workshops. | 111.000 |
| Skikongen Thorleif Haugs Venner | Aktiviteter for barn og unge. | 75.000 |
| St. Hallvardlekene 2026 - Ungdomsbedrift | St. Hallvardlekene. | 25.000 |
| Stiftelsen Lier Bygdetun | Aktiviteter for barn og ungdom samt ungdom i arbeid. | 300.000 |
| Stoppen SK | Rehabilitering kunstgressbaner Stoppen idrettspark. | 800.000 |
| Sylling IF undergruppe Kajakk | Barnekajakker. | 42.450 |
| Sylling og Oddevall skolekorps | Dirigentkostnader og korpstur. | 200.000 |
| Tranby Badmintonklubb | Spesialtilpasning for medlemmer med nedsatt funksjonsevne + arrangering av Tranby Cup. | 150.000 |
| Tranby Sanitetsforening, Lier, Sjåstad, Lier og Tranby |
Aktiviteter for barn og unge som faller utenfor. | 80.000 |
| Tranby Speidergruppe | Speiderleir. | 40.000 |
| Sylling IF | Generasjonspark som skal samle barn, unge, voksne og eldre. | 2.300.000 |
| Totalt utdelt beløp: | 7.317.785 | |
Les mer om Stiftelsen Erik Jølberg her


